04.01

W jakich filiżankach podawać herbatę?

Do picia herbaty wykorzystujemy różnego rodzaju naczynia, z czego najlepiej smakuje ona w filiżankach. Jej aromat jest wtedy mocno skoncentrowany, a przy tym pozwala na cieszenie się porcją tego wyjątkowego napoju. Pojemność i kształt wspomnianych naczyń bezpośrednio nawiązuje do czarek wykorzystywanych już w czasach starożytnych Chin. Historia napoju sięga właśnie tego kraju, kiedy to kilka tysięcy lat temu przypadkowo odkryto smak wydobywający się z listków zaparzonych w gorącej wodzie. Początkowo stosowano jedynie wspomniane czarki, ponieważ można było ogrzać dłonie ciepłem napoju i według starochińskiej filozofii, w ten sposób dozowano sobie przyjemność wynikającą z jego picia. Filiżanki są niejako potomkiem czarki – gdy herbata i zwyczaj picia jej naparu trafił do krajów zachodnich, stworzono naczynia o podobnych pojemnościach, co czarki, ale wyposażone w niewielkie ucho pozwalające na wygodne trzymanie.

Praktyczne wskazówki, jak serwować aromatyczny napój podczas oficjalnych spotkań

Według znawców etykiety, podczas oficjalnych wydarzeń powinno podawać się herbatę w filiżankach ze spodkiem. Taki sposób zaserwowania jest bardzo elegancki, dlatego warto zwrócić uwagę również na odpowiednie picie napoju z takiego zestawu. W takich sytuacjach spodek trzymamy w lewej ręce, a w prawej naczynie, z którego pijemy. Warto podkreślić, że w czasie wytwornych spotkań powinno uwzględnić się rodzaj zastawy. Zaleca się wybór naczyń z porcelany, która od setek lat utożsamiania jest z nienaganną elegancją.

Podstawa to wybór odpowiednich filiżanek do herbaty

Jeśli chcemy podawać herbatę w filiżankach, zwracajmy uwagę na to, aby naczynia były utrzymane w podobnej tonacji stylistycznej co zastawa wykorzystywana na przykład podczas serwowania deserów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór serwisu herbacianego w białym kolorze, który ze względu na swój kolor jest ponadczasowy. Na stole świetnie sprawdzą się także zestawy z delikatnym wzornictwem opartym na motywach kwiatowych, czy ze złotymi aplikacjami. Podczas oficjalnych spotkań warto podawać herbatę w filiżankach wykonanych z porcelany, co można wykorzystać również w domu. W czasie mniej zobowiązujących spotkań można zaserwować herbatę w naczyniach wykonanych z ceramiki.

Transparentne naczynia podkreślą głębię koloru herbaty

Choć większość osób serwuje aromatyczny, bursztynowy napój w naczyniach, które nie są transparentne, to warto zwrócić uwagę na przezroczyste filiżanki w okrągłym, prostym kształcie. Nie od dziś wiadomo, że posiłki, ale i napoje spożywamy również oczami, dlatego tego rodzaju naczynia pozwolą podkreślić barwę herbaty, zarówno czarnej, jak i białej, zielonej oraz czerwonej.

Bogato zdobione naczynia, które zwiększą przyjemność spożywania napoju

Klasyczne, białe filiżanki idealnie sprawdzą się w każdym domu, ponieważ w łatwy sposób można dopasować je do pozostałych elementów zastawy. Jeśli jednak zależy nam na dodatkowym akcencie dekoracyjnym na stole, wybierzmy bogato zdobione naczynia. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego – zarówno wspomniane filiżanki we wzory kwiatowe, jak i te przedstawiające dzieła uznanych malarzy.

Sprawdź również inne produkty oraz wpisy blogowe:

- Filiżanki 

Kubki

Jaka filiżanka do latte art?

- Czym wyróżniają się filiżanki do kawy w kwiaty?

- Jakie filiżanki do kawy na prezent wybrać?

- Czarne talerze

- Latarnie

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...