Pranie

Filtruj według
Cena
Producenci
Symbol
Kod kreskowy
więcej... mniej
Materiał
Kolor
Długość [cm]
więcej... mniej
Szerokość [cm]
więcej... mniej
Wysokość [cm]
więcej... mniej
Pojemność [l]
Filtruj

Co najlepiej używać do prania?

Środki piorące są niezbędne do tego, aby utrzymać nasze ubrania, ręczniki, obrusy, czy firanki w czystości. Ich działanie polega na odrywaniu brudu od powierzchni, co nie tylko pozwala na pozbycie się uporczywych zabrudzeń, ale także na odświeżeniu koloru i zapachu tkanin. Zasadniczo do prania służą trzy rodzaje środków: proszki, płyny oraz żele do prania, przy czym proszki występują także w postaci kapsułek oraz perełek, które różnią się jedynie formą i konsystencją. Każdy z wymienionych środków doskonale sprawdzi się do prania ubrań i domowych dekoracji, różnią się jednak przeznaczeniem w zależności od typu tkaniny, jej stopnia zabrudzenia, a nawet koloru, o czym szerzej piszemy poniżej.

Zwróć uwagę na typ tkaniny, jak i metkę umieszczoną przez producenta

Przystępując do prania, należy zwrócić uwagę na metkę umieszczoną na ubraniach i domowych dekoracjach. Znajdziemy tam informacje dotyczące możliwości stosowania detergentów, jak i sposobu czyszczenia. W większości przypadków dopuszczone jest pranie w pralce w temperaturze od 30 do 60 stopni (w zależności od typu tkaniny) z użyciem łatwo dostępnych detergentów. Warto jednak wspomnieć o tym, że w niektórych przypadkach znajduje się informacja o czyszczeniu chemicznym, czy chlorowaniu. Wtedy konieczne jest oddanie ich do specjalistycznej pralni, gdzie pracownicy kompleksowo zadbają o nasze ubrania, na przykład kurtkę, płaszcz, czy garnitur.

Co jest lepsze – proszek, czy płyn do prania?

W większości przypadków wybór środka piorącego ogranicza się do klasycznego proszku, ale także płynu oraz żelu. Do pozbywania się plam najlepiej sprawdzi się proszek do prania, który jednak wymaga ustawienia takiego programu w pralce, aby jego temperatura była wyższa, ponieważ tylko w takich warunkach dobrze się rozpuści, nie pozostawiając resztek detergentu na tkaninie. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku białych ubrań, ale także poszarzałych firanek. Wyższa temperatura w połączeniu z dobrym detergentem pozwala przywrócić im śnieżnobiały kolor. Z kolei do kolorowych i ciemnych tkanin najlepiej sprawdzają się płynne środki czyszczące, ponieważ dobrze rozpuszczają się w niskich temperaturach, co chroni kolor przed blaknięciem, ponadto dzięki temu można zastosować krócej działające programy bez obaw o zaleganie resztek detergentu. Warto dodawać także płyn do płukania, który nie tylko nada ubraniom przyjemnego zapachu, ale także zmiękczy materiał.

Jak prawidłowo używać odplamiacza do ubrań?

Odplamiacz możemy używać wyłącznie wtedy, gdy producent nie naniesie na metce informacji, że środek ten nie może być stosowany. Zazwyczaj dotyczy do tkanin kolorowych i ciemnych, ponieważ dodanie takiego środka może spowodować powstanie plam, których już niczym nie wywabimy. Przeważnie tego rodzaju środki mają postać żeli lub płynów, które nanosimy na tkaninę i wstępnie zapieramy, możemy także postawić je w misce, aby środek zaczął działać na plamę. Dobrze jest po kilkunastu minutach umieścić ubranie w pralce i wyprać z pozostałymi.

Jaki proszek do prania dla niemowląt?

Do czyszczenia ubrań niemowląt służą dedykowane środki o działaniu hipoalergicznym. Pozbawione są one także zbędnych zapachów, które mogą uczulać i podrażniać bardzo delikatną skórę malucha. Warto także upewnić się, czy mają one wymagane atesty i są odpowiednio przetestowane pod kątem dermatologicznym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ubranka będą dobrze wyczyszczone i nie podrażnią skóry.

Sprawdź także inne dostępne produkty:

- Podkładka na stół

- Doniczki

- Ramka do zdjęć

- Zegar do salonu

- Kubki

- Chlebaki

Loading...