Jaka tarka do czego? Czyli różne zastosowania tarki kuchennej
Tarka to jedno z podstawowych niezbędników kuchennych, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w kuchni. Najpopularniejsza jest tarka 4 stronna, z której każda służy innemu celowi. Najczęściej wykorzystywana jest część z dużymi oczkami, choć pozostałe są równie praktyczne.
Na rynku znajdziemy – poza tarkami uniwersalnymi – także tarki dedykowane do konkretnych czynności czy produktów, np.: tarka do czosnku, tarka do gałki muszkatołowej, tarka do ziemniaków czy tarka do owoców.
W ofercie znajdziemy także tarki z dodatkowymi funkcjonalności, np.: tarka do warzyw z pojemnikiem, umożliwiająca tarcie i jednocześnie zebranie startego warzywa w pojemniku stanowiącym integralną część tarki. Praca z tarką jest wtedy łatwa, czysta i estetyczna.
Jak wykorzystujemy tarkę? Do czego służy 4 strona tarki?
Na dużych oczkach ściera się ser, jajka na twardo, zimne masło oraz surowe lub gotowane warzywa.
Druga strona to bardzo ostre i małe otwory. Idealnie ściera się na nich ziemianki na placki, suche bułki, skórkę z cytrusów czy twarde sery. Służy też do mielenia sera twarogowego i ścierania gałki muszkatołowej. Sprawdzi się jako zamiennik praski do czosnku.
Trzecią stronę tarki stanowią małe oczka. Używa się ich podczas przyrządzania sałatek z drobnych składników. Można zetrzeć na nich czekoladę lub żółty ser. Tarka kuchenna przyda się przy wypieku niektórych ciast np.: z kruszonką, sosu beszamelowego lub w przypadku, gdy chcemy zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane.
Z tarki często korzystają mamy, które przygotowują specjalne "papki" dla niemowląt. Jest to nieodzowny element.
Praktyczna porada jak doczyścić tarkę kuchenną
Jeśli mamy problem z domyciem tarki, warto spróbować cytryny. Sok z tego owocu zawiera kwasy, które skutecznie rozprawią się z tłuszczem i pozbędą zanieczyszczeń. Wystarczy przekroić cytryny na połówki lub ćwiartki i przejechać nimi po powierzchni tarki. Później warto pozostawić ją na chwilę, żeby sok mógł zadziałać. Ostatnim krokiem jest umieszczenie tarki pod gorącą wodą i usunięcie resztek jedzenia. Efekt przejdzie wasze oczekiwania. Jeżeli jednak okazałoby się, że tarka wciąż jest brudna, należy powtórzyć wyżej wymienione czynności.
Cechy dobrej tarki? Na co zwrócić uwagę?
Najczęściej wybierana jest tarka ze stali nierdzewnej. Jest bardzo wytrzymała, minimalistyczna i praktyczna w czyszczeniu (można myć także w zmywarce). Jest to klasyczna tarka (zwłaszcza ta 4 stronna), która powinna zagościć w każdej kuchni.
Jaką tarkę do warzyw?
Warto w kuchni mieć także plastikową tarkę, np.: do warzyw i owoców. Tego typu tarka pomoże Ci posiekać, zetrzeć i poszatkować owoce i warzywa! Posiada ergonomiczny kształt, który zapewnia wygodny chwyt i obsługę. Trwała plastikowa konstrukcja sprawia, że jest niezwykle łatwa w czyszczeniu, a super ostre ostrza sprawdzają się w wielu zadaniach.
A czym zetrzeć jabłka oraz inne owoce?
Jeśli chodzi o owoce to niezastąpiona okazuje się być tarka do jabłek. Najlepiej sprawdzi się tarka do jabłek z pojemnikiem, niewielkich rozmiarów, przeznaczona do miękkich owoców, jak np. gruszka. Jest znakomita do przygotowywania owocowych musów i przecierów np.: dla małych dzieci. Może być wykonana ze szkła lub tworzywa sztucznego. Najczęściej ma formę owalnej salaterki i sprawdzi się do niedużych ilości owoców.
Znakomita tarka do jarzyn w ofercie Mondex.pl
W ofercie Mondex znajdziemy klasyczną tarkę stojącą 4-stonną wykonaną ze stali nierdzewnej.
Zdecydowanie mniejsza od niej, płaska tarka z uchwytem do trzymania to tarka Paula. Również wykonana ze stali nierdzewnej. Polecamy także płaskie tarki do jarzyn ze stali nierdzewnej. Bardziej wygięta pozostaje tarka do ziemniaków, jej ergonomiczny kształt ułatwia ścieranie ziemniaków.
Dobrej jakości są także tarki do warzyw 4 boczne o wysokości 20 cm wykonane z tworzywa sztucznego, które znajdziemy w ofercie w prawdziwym mixie kolorów. Można zdecydowanie ożywić wyposażenie kuchni.
Jeśli stawiamy na klasykę i funkcjonalność polecamy tarkę z pojemnikiem 11x20,5 cm. Jest to tarka z metalowym środkiem i białą obudową z tworzywa sztucznego. Wewnątrz znajduje się transparentny pojemnik na starte elementy.
W ofercie Mondex znajdziemy także tarkę z pojemnikiem, gdzie pokrywka pojemnika stanowi element ścierający i jednocześnie wieczko pojemniczka. Bardzo praktyczne rozwiązanie. Wymiary to 18x11x7,5 cm.