Kamionka

Filtruj według
Cena
Producenci
Symbol
Kod kreskowy
więcej... mniej
Długość [cm]
więcej... mniej
Szerokość [cm]
więcej... mniej
Wysokość [cm]
więcej... mniej
Pojemność [ml]
Zmywarka
Filtruj

Co to jest kamionka i jak powstaje?

Kamionka jest jednym z określeń wyrobów ceramicznych powstałych z mieszaniny glinu i piasku kwarcowego, opcjonalnie szamotu, powstałego ze zmielonych łupków lub glinu. W odróżnieniu od wyrobów szklanych zawsze są one nieprzezroczyste. Wynika to z faktu stosowania glinu, niemniej prezentują się wyjątkowo efektownie, ponieważ w procesie produkcji posypuje się je różnymi substancjami (na przykład chlorkiem sodu), który tworzy na naczyniach coś w rodzaju glazury, która wyraźnie połyskuje. Kamionka powstaje poprzez formowanie, a następnie wypalanie naczyń w piecu rozgrzanym nawet do 1300 stopni Celsjusza. Dzięki temu zyskuje wyjątkowy design, ale także wytrzymałość pod względem mechanicznym, z czego chętnie korzystano w starożytności, między innymi w Grecji, czy Egipcie. Stworzone wówczas naczynia niezaprzeczalnie są istotnym wytworem dawnej kultury, która miała niegdyś cechy typowo użytkowe. Wiele stuleci później kamionkowe naczynia stały się szeroko rozpowszechnione w całej Europie, także w naszym kraju. Z ich produkcji słynie między innymi Bolesławiec – miasto położone w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Powstające tam wyroby znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Jakie właściwości mają naczynia ceramiczne? Czy kamionka jest zdrowa?

Naczynia kamionkowe pozwalają stworzyć zdrowe, pełne witamin posiłki, ponieważ tworzone są z surowca obojętnego pod względem chemicznym. Nie reagują zatem na produkty o zróżnicowanym odczynie. Wspomniana wcześniej połyskująca warstwa nie tylko wpływa na walory estetyczne naczyń, ale skutecznie blokuje dostęp substancji kwasowych. Z tego powodu świetnie nadaje się między innymi do kiszenia produktów, na przykład ogórków lub kapusty, które zachowują pełnię właściwości odżywczych.

Czy kamionka trzyma ciepło?

Warto podkreślić, że kamionka trzyma ciepło przez bardzo długi czas, dlatego idealnie sprawdza się jako naczynie do zapiekania. Można przyrządzić w nich potrawkę na bazie mięsa, warzyw oraz sosu, na przykład pomidorowego, do których nie jest konieczne stosowanie dużej ilości tłuszczu. Potrawy smakują wybornie i co istotne, przez dłuższy czas po wyciągnięciu utrzymują swoje ciepło, ponieważ naczynia nagrzewają się długo i bardzo powoli to ciepło oddają. Warto dodać, że kamionka powstaje w procesie wypalania w wysokich temperaturach, dlatego zyskują odporność także pod względem mechanicznym. Należy jednak unikać nagłych zmian temperatur. Po wyciągnięciu z piekarnika należy pozostawić je do całkowitego wystudzenia – jeśli gorące wyroby polejemy wodą, różnica temperatur może doprowadzić do ich pęknięcia.

Czym czyścić kamionkę?

Kamionkę najlepiej czyści się ręcznie. Stworzona jest z materiałów o właściwościach nieprzywierających, co znacznie ułatwia utrzymywanie ich w czystości. Co jednak zrobić, gdy w naczyniach do zapiekania powstały silne zabrudzenia, które zaschły? Najlepiej jest je namoczyć (koniecznie muszą być wystudzone) w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Znacznie łatwiej jest się wtedy pozbyć zaschniętych plam – wystarczy delikatnie zeskrobać zanieczyszczenia i umyć kamionkę pod bieżącą wodą.

Czy naczynia z kamionki można myć w zmywarce?

Naczyń z kamionki nie powinno się myć w zmywarce, ponieważ działanie gorącej wody pod ciśnieniem w połączeniu z silnym detergentem może skutkować starciem szklistej powierzchni wyrobu, na skutek czego utraci swoje właściwości nieprzywierające.

Zobacz inne produkty dostępne w naszym sklepie internetowym:

- Filiżanki

- Talerze

- Kubki

- Szkatułki

- Wazon

- Gdzie najlepiej powiesić zegar?

Loading...