Czy gotowanie w garnkach ze stali nierdzewnej jest zdrowe?
Stal nierdzewna jest materiałem nietoksycznym, który nie wchodzi w reakcję z żywnością. Dzięki temu gotowanie w nich jest bezpieczne i nie powoduje uwalniania do żywności żadnych szkodliwych substancji. Wpływa to także na zachowanie wartości odżywczych produktów, przez co dania są wyśmienite i bardzo zdrowe.
Jakie garnki ze stali nierdzewnej wybrać?
Dobre garnki ze stali nierdzewnej to w wielu domach istny must have ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Aby naczynia były dla nas w pełni funkcjonalne, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na:
- Typ stali zastosowanej użyty do ich wyprodukowania. Najlepsze są produkty wykonane ze stali 18/10 lub 18/8, które są odporne na rdzę i zachowują swój blask przez bardzo długi czas.
- Stawiajmy na produkty wykonane w sposób solidny. Garnki nierdzewne z grubym dnem nagrzewają się wolniej, ale za to równomiernie ogrzewają potrawy, co wpływa na efektywne gotowanie.
- Zwracajmy uwagę na to, do jakiego typu kuchenek przeznaczone są naczynia. Garnki ze stali nierdzewnej na indukcję mają specjalne, magnetyczne dno, które dana kuchenka „odczytuje”, dzięki czemu możliwe jest podgrzewanie dna. Obecnie oferowane są także produkty uniwersalne, nadające się także do kuchenek gazowych, czy ceramicznych.
- Wybrane przez nas naczynia powinny posiadać mocne, wyprofilowane rączki, najlepiej takie, które się nie nagrzewają, co znacznie ułatwi ich ściąganie z kuchenki.
- Niezbędnym elementem każdego stalowego garnka są pokrywki, które stanowią niezbędny element podczas duszenia. Muszą być one dobrze dopasowane pod względem średnicy, ale także wykonane ze szkła odpornego na wysokie temperatury.
- Stawiajmy na produkty, które pozwolą nam w przygotowywaniu dań. Warto skłonić się ku gotowym zestawom, wśród których znajdziemy artykuły o pojemności od 2 do 6-7 litrów, w których przyrządzimy duszone mięsa, ugotujemy makaron, czy rosół.
Czy można przechowywać żywność w garnkach ze stali nierdzewnej?
Garnki wykonane ze stali nierdzewnej wyróżniają się wieloma cechami, wpływającymi na ich trwałość, ale także funkcjonalność. W kontakcie z żywnością nie korodują, nie powstaje patyna (jak ma to miejsce chociażby w przypadku artykułów stworzonych z miedzi), dlatego smak przechowywanych potraw się nie zmienia. Jest to niezwykle istotna wskazówka dla osób gotujących zupy, czy dania jednogarnkowe – dzięki temu po wystudzeniu potrawy, z powodzeniem możemy schować garnek do lodówki bez obaw o utratę zapachu i smaku.
Czym czyścić garnki ze stali nierdzewnej na zewnątrz?
Nierzadko zdarza się, że garnek zostanie z zewnątrz okopcony z powodu użytkowania na kuchence gazowej, czy w wyniku odprysków na przykład z patelni, czy innego garnka. Jak wtedy doczyścić takie naczynie? Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń:
- Najczęściej pomaga wykorzystanie płynu do mycia naczyń i wody. Taki garnek stalowy moczymy i szorujemy gąbką z dodatkiem płynu, następnie płuczemy go pod bieżącą wodą.
- Jeżeli zabrudzenia są znacznie większe, możemy wymieszać pół szklanki octu oraz pół szklanki wody (proporcje tych składników zwiększamy w przypadku większych garnków) i zanurzamy naczynie w roztworze na około 30 minut. Delikatnie przecieramy gąbką i myjemy naczynie pod bieżącą wodą.
- Możemy także wymieszać łyżeczką sody oczyszczonej z trzema łyżkami wody i taką zawiesiną wyszorować garnek, a następnie możemy wypłukać go w czystej wodzie.
Czy garnki ze stali nierdzewnej można myć w zmywarce?
Garnki ze stali nierdzewnej można myć w zmywarce, oczywiście pod warunkiem, że usuniemy z ich wnętrza większe kawałki żywności, które mogłyby doprowadzić do zapchania filtrów w urządzeniu. Warto także wybierać odpowiednie detergenty, na przykład tabletki, które skutecznie doczyszczą naczynia i jednocześnie nie uszkodzą ich delikatnej powierzchni. Pamiętajmy także o ich dokładnym osuszeniu po wyjęciu ze zmywarki, aby posłużyły nam w niezmienionym stanie przez wiele lat.
Sprawdź także inne dostępne produkty:
- Garnki
- Chlebak
- Dzbanki