17.04

Jak powinien wyglądać stół wielkanocny?

Jak powinien wyglądać stół wielkanocny?

Zwyczajowo stół wielkanocny powinien być nakryty białym obrusem, który został uprzednio wyprasowany i udekorowany bukszpanem. Kolejne ozdoby to symbole świąteczne - baranki, pisanki, czy kojarzone z tym okresem roku bazie wierzbowe, rzeżucha, młode pędy owsa i świeże kwiaty. Ważnym elementem nakrycia stołu są dania, składające się na śniadanie wielkanocne. Posiłki spożywane tego ranka różnią się w zależności od zwyczajów obowiązujących w konkretnej rodzinie. Co jednak istotne, w Polsce tradycyjnie święci się pokarmy, które później podaje się w elegancki sposób.

Co musi być na stole wielkanocnym?

Warto wiedzieć, że to, co znajduje się na stole wielkanocnym, nie jest objęte żadnym nakazem. Zamiast tego, każda rodzina sama decyduje, co będzie spożywała i jak udekoruje blat. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją charakterystyczne posiłki, które większości osób kojarzą się właśnie z Wielkanocą. Przede wszystkim będą to jajka w różnej postaci, a oprócz nich w menu pojawić mogą się wędliny, pasztet, żurek, czy desery takie jak mazurek i baba wielkanocna. Często na stole pojawia się także zastawa okolicznościowa, czyli zdobiona motywami świątecznymi - zającami i barankami.

Jak ładnie udekorować stół na Wielkanoc?

Przede wszystkim warto zadbać o zastawę, na jakiej podane zostanie śniadanie wielkanocne. Jak już wspomnieliśmy, talerze i inne naczynia mogą być zdobione motywami świątecznymi, jednak należy wspomnieć, że równie wielką popularnością cieszą się te czysto białe. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie na stole wielkanocnym ozdób w formie figur. W tym miejscu możemy zasugerować jajko lub kurę z ceramiki oraz podobiznę owieczki Lila. Każda z tych opcji nada wystrojowi jadalni eleganckiego charakteru, który uprzyjemni spożywanie ulubionych dań. Naszą sugestią jest to, by dekoracje dopasować kolorystycznie do naczyń, co zagwarantuje spójność.

Ile powinno być potraw na Wielkanoc?

Nie ma jednej zwyczajowej liczby potraw wielkanocnych, co odróżnia to święto od Bożego Narodzenia. Możesz postawić na stole praktycznie dowolną ilość dań - pięć, sześć, dziesięć, a nawet więcej, jeśli lubisz świętować na bogato. W tym dniu liczy się rodzinna atmosfera, radość ze Zmartwychwstania Pańskiego. Tę okazuje się, na przykład dekorując stół. Warto w tym celu wykorzystać pisanki, niezależnie od tego, czy mowa tu o prawdziwych jajach, czy też o szklanych, ceramicznych i porcelanowych ozdobach. Zachęcamy do dopasowania dekoracji stołu do tych, które zdobią cały dom.

Jakie kwiaty wybrać?

Stół wielkanocny można też przystroić świeżymi kwiatami i innymi roślinami. Do najpopularniejszych należą bazie wierzbowe, tulipany, narcyzy, rzeżucha. Zdecydowanie zachęcamy do tego, by były one naturalne, świeżo cięte. Kwiaty warto umieścić w szklanym wazonie, natomiast kiełkującą rzeżuchę - w eleganckiej misie. Dzięki naturalnym dekoracjom możesz wprowadzić do domu sielski, ciepły i radosny klimat, co jest niewątpliwą zaletą, która umili posiłek w gronie najbliższych.

Zobacz także inne porady oraz artykuły:

- Obrusy

- Świeczniki

- Filiżanki do kawy

- Sztućce

- Talerze

- Jakie lampiony do salonu wybrać?

- TOP 5 dekoracji do domu

- Jakie podkładki na kwadratowy stół?

- Jaki wazon do jakich kwiatów?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...