23.10

Które mydło lepsze - w płynie czy w kostce?

Na rynku dostępne są różne specyfiki do mycia ciała, w tym mydło w płynie i w kostce. Pierwsze ma formę żelu, który często promowany jest jako antybakteryjny. Z kolei drugie rozwiązanie cieszy się popularnością od lat, ponieważ korzystają z niego zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia.

Ciekawostką jest, że chociaż mydło w płynie istniało już w 1865 roku, masowo produkuje się je od 1980. Do lat osiemdziesiątych w kwestii mycia rąk przodowały produkty w kostce, które może mieć jednak wyższe pH, przez co może powodować uczucie suchości na skórze. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że wielu producentów dostosowuje tę wartość do potrzeb klientów.

Co odróżnia mydło w płynie od mydła w kostce?

Przede wszystkim mydło w płynie i w kostce różni się od siebie formułą i strukturą. Odmienny jest też sposób aplikacji na skórę - wiele osób ceni sobie wygodne plastikowe dozowniki na żelowe produkty myjące. Warto jednak wiedzieć, że o łatwiej będzie znaleźć mydło bezzapachowe w kostce, niż w płynie, co może mieć znaczenie dla ludzi wrażliwych lub alergików. Sam sposób dozowania kosmetyku również może być istotny. W przypadku kostek łatwiej jest kontrolować ilość wytwarzanej piany, chociaż podczas intensywnego użytkowania może dojść do jej uszkodzenia - na przykład przełamania. Pod tym względem wygodniejsze mogą być mydła w płynie, które nakłada się na skórę, naciskając na pompkę.

Czy mydło w płynie i w kostce to to samo?

Ważną kwestią jest to, że mydło w płynie i mydło w kostce to nie to samo. Pierwsze z nich są oparte na ropie naftowej i wymagają zastosowania emulgatorów oraz stabilizatorów. Mydła w kostce to natomiast najczęściej zmydlony tłuszcz zwierzęcy i oleje roślinne. Proces zmydlania polega na mieszaniu tłuszczy z mocnymi alkaliami. Chociaż powszechnie określa się mydło jako kosmetyk, dla chemików jest to cała grupa substancji chemicznych, które wykorzystuje się w różnych dziedzinach. Możemy wymienić m.in. mydła potasowe, sodowe i litowe. Odrębną kategorią są też mydła naturalne, do których zaliczają się mydło szare, marsylskie i siarkowe. Wybór jest naprawdę pokaźny i każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele osób ceni sobie na przykład mydła Aleppo, które są ręcznie robione i nadają się do stosowania na zmienioną chorobowo skórę.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które mydło jest najlepsze. Ta kwestia jest zależna od wielu czynników, do których zaliczają się m.in. potrzeby skóry. Mnóstwo osób odznacza się wyjątkową wrażliwością, dlatego wymaga stosowania specjalnie dopasowanych do nich preparatów myjących. Te można spotkać zarówno w formie mydła w płynie, jak i w kostce. Przede wszystkim ważne jest to, by zadbać o odpowiednią higienę. To właśnie ta kwestia ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Mydło powinno nie tylko usuwać zabrudzenia różnego rodzaju, ale też coraz większy nacisk kładzie się na jego właściwości pielęgnacyjne. Nie bez znaczenia jest tu także forma aplikacji, ponieważ każda osoba uzna inną z nich za najwygodniejszą.

Poznaj produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Dozowniki do mydła

- Środki do czyszczenia łazienki

- Środki do czyszczenia samochodu

- Środki do prania

- Jak działa dozownik do mydła?

- Czym czyścić meble żeby nie było smug?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...