25.04

Co lepsze kamionka czy porcelana?

Co lepsze - kamionka, czy porcelana?

Zastanawiając się nad tym, z jakiego tworzywa naczynia wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, porcelanę uznaje się za szlachetniejszą, głównie ze względu na stopień trudności jej produkcji. Trzeba jednak mieć na względzie także to, że to kamionka pozwala na większe możliwości związane z wykonywaniem zdobień. To dlatego, że w tym procesie można wykorzystać na przykład emalię matową i błyszczącą, a to gwarantuje zupełnie inny efekt. Dlatego też trudno stwierdzić jednoznacznie, co będzie najlepsze. Wiele zależy od tego, jaki produkt przyda Ci się w kuchni, czy szukasz oryginalnego designu, czy ponadczasowego kunsztu wykonania.

Czy kamionka to to samo, co ceramika?

Kamionka jest rodzajem wyrobu ceramicznego. Powstaje z połączenia glin z szamotem lub piaskiem kwarcowym i jest wypalana w temperaturze 1230-1300°C. Surowe elementy z tego tworzywa pokrywa się sproszkowanymi minerałami, w tym solą kuchenną. Kamionka jest bezpieczna dla użytkownika. Wyroby z tego właśnie materiału można myć w zmywarce, stosować w mikrofalówce i piekarniku. Nie ulegnie wówczas uszkodzeniu, co świadczy o jej wysokiej wytrzymałości.

Czy porcelana jest wytrzymała?

Porcelanę także możemy określić, jako wytrzymałą do tego stopnia, że można myć produkty z niej wykonane w zmywarce. Jest to ogromne ułatwienie podczas konserwacji. Dobrej jakości porcelana jest twarda porównywalnie do granitu, odporna na ścieranie. Warto tu wspomnieć także o jej gładkiej powierzchni, która sprawia, że brud trudno się do niej przyczepia. Co jednak istotne to fakt, że porcelana jest stosunkowo kosztowna, chociaż nie bez przyczyny - jest wytwarzana podobnie do ceramiki, ale za to ze znacznie wyższej jakości surowców.

Co warto wybrać?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wyboru między kamionką a porcelaną należy dokonać w zależności od własnych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestię wytrzymałości, ale też sposób wykorzystania. Oznacza to, że istotne są m.in. takie aspekty jak wielkość i kształt danego naczynia, bo to właśnie z nich wynika to, jak będziesz mógł je zastosować. Dla porównania, mamy dla Ciebie dwa naczynia do pieczenia - pierwsze z kamionki o wymiarach 9 cm x 13 cm i drugie - porcelanowe, które mierzy 9,5 cm x 5 cm. Z pozoru inne, mają to samo przeznaczenie, chociaż sprawdzą się do innych potraw. Oba odznaczają się wysoką jakością i odpornością na działanie wyższych temperatur. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie można jednoznacznie stwierdzić, które jest najlepsze. Każde z wymienionych naczyń ma swoje zalety. Dobrym pomysłem jest to, by zaopatrzyć się w różne naczynia, które sprawdzą się w innych sytuacjach. Zarówno kamionka, jak i porcelana są dobrej jakości tworzywami, chociaż różni je cena - pierwsze z nich jest zdecydowanie tańsze.

Zobacz dostępne produkty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Kamionka

- Chlebaki

- Patelnie

- Dzbanki

- Dlaczego do kiszenia kamionka?

- Jak piec w kamionce?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...