21.04

Dlaczego do kiszenia kamionka?

Dlaczego do kiszenia kamionka?

Kamionka sprawdza się idealnie do kiszenia, ponieważ tworzona jest z mieszaniny różnych związków, w tym na bazie glinu, które sprawiają, że tworzywo jest obojętne chemicznie. Oznacza to, że nie reaguje na produkty spożywcze przechowywane wewnątrz naczyń. Z tego powodu rewelacyjnie sprawdzają się do przyrządzania kiszonek – wydzielający się w procesie fermentacji kwas mlekowy nie reaguje z tworzywem budującym naczynie. Żadne związki nie przenikają zatem do produktów, które są bezpieczne do spożycia, a przede wszystkim zdrowe. Dietetycy od lat wskazują na właściwości prozdrowotne kiszonek, dlatego dobrze jest przygotowywać samodzielnie produkty do domowej spiżarki, które będą pełne witamin, mikro- i makroelementów oraz dobroczynnych bakterii probiotycznych. Warto dodać, że kamionka nie powoduje również zmiany smaku produktów, są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, nie chłoną zapachów i są bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym. Są nieco ciężkawe, jednak dobrze znoszą przechowywanie nawet dużej ilości kapusty, czy ogórków nawet przez okres kilku miesięcy.

Jak prawidłowo kisi się produkty spożywcze w kamionce?

Przygotowywanie kiszonek w takim naczyniu jest niezwykle proste. Dobrze jest wcześniej zaplanować, jakie produkty preferujemy bardziej. Najczęściej są to ogórki oraz kapusta. Podstawa to wybór wysokiej jakości składników, najlepiej od lokalnego gospodarza, ponieważ mamy wtedy pewność, że pozbawione są sztucznych nawozów, które wpływają na parametry organoleptyczne oraz ilość dobroczynnych składników, powstających podczas fermentacji. Najwcześniej kisimy ogórki, które należy odpowiednio wyczyścić z resztek ziemi za pomocą gąbki. Następnie układamy je w kamionce, a pomiędzy nie wkładamy obrane ząbki czosnku, kawałki korzenia chrzanu oraz pęki kopru. Całość zalewa się wodą z dodatkiem soli w następującej proporcji: na litr wody dajemy łyżkę soli. Dodatkowo wewnątrz można umieścić kilka liści winogrona, porzeczki lub wiśni, aby ogórki zyskały jeszcze głębszy aromat. Najczęściej na przełomie października i listopada kisi się kapustę. W wielu warzywniakach możemy kupić już poszatkowany produkt, na przykład pakowane po 10 lub 15 kilogramów. Tutaj proces kiszenia przebiega nieco inaczej. Do kapusty (opcjonalnie także poszatkowanej marchewki) dodajemy pieprz ziarnisty, kilka sztuk ziela angielskiego oraz liści laurowych. Można dodać także trochę kminku dla podbicia smaku. Następnie całość mieszamy z solą w proporcjach łyżka soli na kilogram kapusty. Całość ugniatamy dokładnie aż do momentu pojawienia się soku, który powinien przykryć całkowicie kapustę.

Wybierz produkt wysokiej jakości, w którym ukisisz kapustę, ogórki i inne produkty spożywcze

Kamionka do kiszenia powinna być wykonana z wysokiej jakości ceramiki o grubszych ściankach, dlatego na ten element warto zwrócić szczególną uwagę. Dobrym pomysłem będzie zakup naczynia z tak zwanym płaszczem wodnym. Ma on postać kołnierza, do którego wlewa się wodę, który dociąża pokrywką. Dzięki temu ogranicza się dostęp tlenu do przygotowywanych kiszonek, co ogranicza ryzyko powstawania w ich wnętrzu pleśni. Tego rodzaju produkty znajdziesz w internetowym sklepie Mondex, dlatego zachęcamy do zakupu!

Sprawdź produkty z naszego sklepu internetowego i zobacz inne wpisy z bloga:

- Kamionki

- Szklanki

- Drewniane chlebaki

- Jak ładnie zapakować kubek na prezent?

- Jaka filiżanka do latte art?

- Co lepsze - kamionka, czy porcelana?

- Jak piec w kamionce?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...