17.04

Jak piec w kamionce?

Jak piec w kamionce?

Naczynia kamionkowe sprawdzają się rewelacyjnie do przyrządzania pieczonych dań. Najczęściej kojarzymy je z babkami, które przyrządza się w wysokiej formie z charakterystycznymi rowkami i kominem, dzięki któremu powstaje w wypieku charakterystyczny otwór. Tworzywo, z jakich powstaje, utrzymuje ciepło przez długi czas, co wpływa na jakość tworzonych wyrobów. Są one dobrze dopieczone w środku, ale nie wysuszone, przez co mają wyjątkowy smak i aromat. Oprócz wspomnianych naczyń dostępne są również produkty w okrągłym lub prostokątnym kształcie, w których można przyrządzać chleby, pasztety oraz zapiekanki. Istotne jest jednak to, aby umieścić naczynia w zimnym piekarniku i dopiero wtedy rozgrzewać urządzenie do pożądanej temperatury. Dzięki temu kamionka będzie rozgrzewać się równo i powoli, dzięki czemu ograniczamy występowanie pęknięć materiału spowodowanego nagłym działaniem wysokiej temperatury. Proces pieczenia nieco się wydłuży, ale gwarantujemy, że przyrządzone potrawy i smakołyki będą smakowały wyjątkowo.

Czym smarować naczynia?

Przygotowując potrawy w kamionce, dobrze jest je wysmarować tłuszczem, aby ograniczyć ryzyko przywierania do ścianek naczynia. W przypadku wypieków, na przykład babki albo chleba całość smaruje się margaryną lub masłem, a następnie podsypuje bułką tartą lub kaszą manną. Wtedy na wypieku tworzy się delikatnie chrupiąca skórka, można je także łatwiej wyjąć z formy. Z kolei podczas przyrządzania zapiekanek, czy pieczonych mięs, dobrze jest całość wysmarować olejem lub oliwą z oliwek, co również ograniczy ich przywieranie.

Co daje pieczenie w kamionce?

Co warte podkreślenia, są one bezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ zastosowany proces produkcji sprawia, że podczas pieczenia żadne związki nie przenikają do dania. Ponadto wybierając naczynia z pokrywką, zapewniamy idealne warunki do równomiernego pieczenia mięs oraz twardych części warzyw. Znajdujący się wewnątrz sos pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna parować, a dzięki pokrywce, znajduje się w zamkniętym obiegu, co usprawnia procesy pieczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że tworzywo budujące naczynia nie jest dostosowane do nagłych zmian temperatury, dlatego po zakończonym pieczeniu pozostawiamy ją do zupełnego wystudzenia. W przeciwnym razie kamionka może popękać i będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Warto zatem stosować się do powyższej rady, ponieważ tego rodzaju naczynia są bardzo funkcjonalne, a przy tym nierzadko zyskują niebanalny design, dlatego świetnie prezentują się na każdym stole.

Zobacz dostępne produkty i sprawdź inne wpisy blogowe:

- Kamionka

- Chlebaki

- Ile ml powinna mieć filiżanka do kawy?

- Czym wyróżniają się nowoczesne kubki?

- Co lepsze - kamionka, czy porcelana?

- Dlaczego do kiszenia kamionka?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...