25.04

Jakie kieliszki do czego służą?

Jakie kieliszki do czego służą?

Kieliszki stosowane są w większości przypadków do podawania trunków. W tej grupie naczyń widzimy bardzo dużą różnorodność, co wiąże się z rodzajem serwowanego napoju. Poszczególne naczynia różnią się pojemnością i kształtem czaszy, czyli miejscem, do którego nalewa się trunek, jak również długością nóżki oraz ukształtowaniem stopki, na której całe naczynie się opiera. Wynika to z faktu, że każdy z napojów różni się sposobem uwalniania aromatu, co było analizowane od dziesiątków lat. Dlatego współcześnie jesteśmy w stanie dobrać idealne szkło to serwowania wina, koniaku, czy innych alkoholi.

Do czego wykorzystuje się goblety?

Obecnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją kieliszki służące do podawania wody. Określa się je jako goblety i wykorzystywane są przede wszystkim w restauracjach, gdzie szczególną wagę przywiązuje się do eleganckiego serwowania dań oraz napojów. Tego rodzaju naczynia stanowią alternatywę do szklanek i zazwyczaj ich kształt przybiera formę rozchylonego ku górze tulipana, wspartego na mocnej nóżce i szerokiej stopce. Do ich produkcji chętnie korzysta się ze szkła kryształowego, które pięknie mieni się w świetle, co wraz ze znajdującą się wewnątrz wodą daje niepowtarzalny efekt. Goblety służą również do podawania innych napojów bezalkoholowych, na przykład soków.

Jakie naczynia służą do podawania najpopularniejszych aromatycznych trunków?

Nie sposób nie wspomnieć o kieliszkach służących do serwowania win. Cechuje je największa różnorodność spośród wszystkich naczyń służących do podawania trunków, ponieważ wspomniany typ alkoholu w zależności od metody produkcji różni się aromatem, który musi być w odpowiedni sposób wyeksponowany. W przypadku wina czerwonego przeważnie stosuje się pękate szkło bądź w kształcie zbliżonym do gobleta, które opisaliśmy powyżej. Sposób ukształtowania wiąże się z uwalnianiem aromatu napoju, który uważany jest za dosyć ciężki. Dzięki temu możemy cieszyć się wyjątkowym bukietem smaków, uwalniającym się w kontakcie z powietrzem. Lżejsze modele naczyń stosowane są do serwowania wina białego i różowego – ich czasza ma kształt tulipana i jest zdecydowanie mniejsza od szkła do wina czerwonego. Wynika to z faktu, że tego typu trunki są bardzo lekkie i mają subtelny aromat, który nie wymaga takiego podkreślania. Specyficzną grupę kieliszków zajmują te służące do podawania szampana. Ich czasza może przybierać formę określaną jako „flet” lub w postaci niskich naczyń, przypominających nieco niewielkie miseczki z prostym dnem. Łączy je natomiast stosunkowo niewielka powierzchnia, ponieważ smak trunku jest najlepszy wtedy, gdy jest podany od razu i nie uciekają z niego bąbelki.

Do czego służą niskie kieliszki z dużą czaszą?

Wśród kieliszków wymienia się również naczynia służące do podawania koniaku. Są bardzo podobne do tych, które stosowane są do serwowania wina czerwonego, jednak mają wyraźnie niższą nóżkę. Taki sposób ukształtowania wymusza trzymanie kieliszka tak, aby dłonią podtrzymywać czaszę. Ogrzewa to znajdujący się trunek, który smakuje wtedy znacznie lepiej, uwalniając przy tym wiele nut smakowych. Warto dodać, że znajomość przeznaczenia konkretnego typu naczynia do określonego napoju pokazuje, że nie straszne są nam zasady savoir-vivre oraz wyszukany sposób serwowania.

Przeczytaj także inne wpisy oraz zobacz produkty:

- Kieliszki

- Jakie kieliszki do jakiego wina wybrać?

- Szklanki

- Kubki do kawy

- Karafki

- Dzbanki

- Jakie ekskluzywne szklanki do whisky wybrać?

- Jaki prezent wybrać na nowe mieszkanie, na parapetówkę?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...