04.01

Jak trzymać filiżankę z kawą?

Warto wiedzieć o tym, że filiżankę z kawą trzyma się w konkretny sposób, który uważa się powszechnie za element savoir-vivre’u. Chodzi o to, by wskazujący palec włożyć do ucha, kciuk położyć na jego szczycie, a środkowym palcem podtrzymywać całość. Często ta metoda przychodzi nam intuicyjnie. Jest prosta i wygodna, a przy tym - elegancka. Warto pamiętać o tej kwestii przede wszystkim w oficjalnych sytuacjach oraz delektując się kawą w kawiarni lub restauracji.

Czy mały palec podczas picia, powinien dotykać filiżanki?

To, co jest istotne to kwestia małego palca podczas picia kawy. Wbrew powszechnemu uznaniu, nie należy odrywać go od filiżanki. Ten sposób jest uznawany za nieelegancki, niepoprawny. Z tego względu tak ważne jest, by trzymać go razem z innymi palcami, które nie służą nam do podtrzymywania naczynia. Filiżanka z kawą powinna być trzymana naturalnie, to jest, tak jak kubek, z tą różnicą, że do ucha tego drugiego można włożyć dwa palce. Pamiętaj, by naczynie podnosić ostrożnie, tak by nie wylać napoju. Łyżeczkę należy wyjąć jeszcze przed spróbowaniem naparu.

Jak się pije kawę w filiżance?

Kawę w filiżance należy pić powoli, delektować się naparem. Po zamieszaniu napoju łyżeczkę trzeba wyjąć oraz pamiętać o tym, by jej nie oblizywać. Możesz podnosić naczynie razem ze spodkiem, na którym stoi. To pozwoli na uniknięcie zacieków na ubraniu lub obrusie w sytuacji, gdy odrobina naparu się rozleje. Filiżankę z kawą po zrobieniu łyku odkłada się na blat stołu. Powinna zostać ustawiona na środku spodku. Usta możesz delikatnie otrzeć serwetką, co umożliwia usunięcie pozostałości napoju z kącików warg. Podczas delektowania się kawą, pamiętaj o prawidłowym trzymaniu, to jest takim, w którym mały palec nie odstaje od innych.

Po której stronie ustawić napój?

Warto pamiętać także o tym, by prawidłowo zaserwować napój gościom. Ta kwestia również jest regulowana przez zasady dobrego wychowania. Filiżankę z kawą należy postawić po prawej stronie. To miejsce jest intuicyjne, dzięki czemu każda osoba przy stole z łatwością rozpozna, który napar jest przeznaczony dla niej. To z kolei pozwoli zapobiec niekomfortowym sytuacjom, w których dwaj goście sięgają po jedną filiżankę.

Jakie naczynia wybrać?

Kolejną ważną kwestią jest to, jakie naczynia do kawy wybrać. Poza filiżankami niezbędny będzie mlecznik - dzbanek na mleko, spodki, łyżeczki i cukierniczka. Każdy element powinien znaleźć się w zasięgu gości. Odradzamy ustawiania naczyń do picia naparu na środku stołu, a zamiast tego zachęcamy do położenia ich tuż przy talerzyku deserowym. Filiżanka z kawą powinna znaleźć się z prawej strony. Możemy w tym miejscu zaproponować na przykład komplet Monica Affek Design, w którego skład wchodzą elementy dla sześciu osób. Mowa tu o filiżankach i spodkach w kwiaty. To opcja o pojemności 250 ml, która nadaje się do mycia w zmywarce. Wysokiej jakości porcelana zachwyci każdego, kogo poczęstujesz gorącym napojem. Ciekawe opakowanie sprawia, że zestaw dobrze sprawdzi się także, jako prezent.

Sprawdź także inne treści oraz produkty:

- Kubki do kawy

- Filiżanki do kawy

- Jaka filiżanka do latte art?

- W jaki sposób prawidłowo parzyć kawę? Historia parzenia kawy

- Czym wyróżniają się filiżanki do kawy w kwiaty?

- Jakie filiżanki do kawy na prezent wybrać?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...