25.04

Jak rozłożyć talerze?

Jak rozłożyć talerze?

Odpowiednia oprawa stołu sprawia, że posiłek spożywany jest w znacznie przyjemniejszej atmosferze, co jest niezwykle istotnym elementem przyjęć, na przykład chrzcin, wesel, czy innych podniosłych uroczystości. W przypadku lokali gastronomicznych jest to sygnał dla gości, że restauratorzy przywiązują szczególną wagę do sposobu podawania dań, budując jednocześnie renomę restauracji. Wiąże się to ze znanymi od dziesiątek lat zasadami savoir-vivre, które w tym przypadku wynikają z kolejności spożywania dań, jak również sposobu podawania ich przez obsługę. Ogólna zasada mówi o tym, że talerze rozkładamy na stole według kolejności podawania poszczególnych dań. Na górze zazwyczaj umieszcza się talerz głęboki, a pod niego naczynia do dania głównego. Dzięki temu po zjedzeniu pierwszego dania można w łatwy sposób zebrać zastawę ze stołu.

Jak rozłożyć talerze na przyjęcie?

Szczególną wagę do rozkładania talerzy przywiązuje się podczas uroczystości dużej rangi. Wtedy zastawa musi prezentować się nienagannie – zaleca się zastosować elementy wykonane z porcelany lub białej ceramiki odpowiednio wcześniej wypolerowane, aby zniwelować ewentualne smugi z ich powierzchni. Co do zasady najpierw umieszcza się talerz do dania głównego w odległości około 1 centymetra od krawędzi stołu. Kolejne naczynia stawia się w zależności od obowiązującego menu. Jeżeli najpierw podawana jest przystawka, wtedy na górę daje się mały talerzyk do spożywania przekąsek. Jeśli na przyjęciu podawana będzie czysta zupa bądź krem, wtedy na dużym talerzu umieszczamy naczynie głębokie lub miseczkę. Po zjedzeniu obsługa zabiera naczynie, a zastawa jest już gotowa na kolejne, zasadnicze danie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób unikamy zamieszania związanego z zamianą poszczególnych elementów, w znacznym stopniu eliminuje się również ryzyko przypadkowego rozlania pozostałości dania na ubraniu gości. Warto dodać, że nierzadko umieszcza się również mały talerzyk przeznaczony na pieczywo, który stawia się u góry, po lewej stronie głównego kompletu naczyń. Niezwykle istotne jest zachowanie odległości około 40-50 centymetrów pomiędzy rozkładanymi talerzami. Uważa się, że dzięki temu tworzy się optymalna ilość miejsca dla każdej osoby siedzącej przy stole i spożywającej posiłek.

W jaki sposób ustawić zastawę do obiadu?

Zasady savoir-vivre dotyczące rozkładania poszczególnych elementów zastawy warto zastosować także podczas codziennego spożywania posiłków z rodziną. Wiążą się one nie tylko z naszymi manierami, ale wynikają one wprost z kwestii praktycznych. Jeżeli serwujemy posiłek dwudaniowy, to najpierw stawiamy duży talerz obiadowy, a na nim talerz głęboki lub miseczkę. Wtedy po lewej stronie umieszczamy widelec, a z prawej kolejno nóż oraz łyżkę. W domowym zaciszu nie muszą obowiązywać ścisłe reguły savoir-vivre, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby posiłek można było spożywać w wygodny sposób w miłej atmosferze.

Zobacz również inne wpisy oraz produkty:

- Talerze

- Talerze obiadowe

- Talerze do makaronu

- Jaki talerz do śniadania?

- Jaki talerz do risotto wybrać?

- Sztućce

- Podkładki na stół

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...