04.01

Czym różni się dzbanek do herbaty od dzbanka do kawy?

Główne różnice między naczyniami służącymi do podawania kawy i herbaty

Choć obecnie różnice w serwowaniu kawy i herbaty nieco się zatarły, to niegdyś przykuwano szczególną wagę do rodzaju naczyń. Zasadniczo dzbanek do herbaty nazywa się czajnikiem, a naczynie do kawy określa się jako imbryk. Różnice uwidaczniają się również w kształcie – kawę podajemy w naczyniach wysokich i wąskich, z kolei herbatę w niskich i pękatych. Pozwala to uzyskać wyjątkowy smak i aromat przygotowanych naparów, ponadto jest to bardzo efektowny sposób podania. Obecnie oba produkty różnicuje się pod względem serwowania napojów. W przypadku kawy sprawdzą się zaparzacze tłokowe – do naczynia wsypuje się porcję kawy i zalewa wrzątkiem, a następnie umieszcza tłok z wieczkiem. Gdy kawa się zaparzy, tłok upuszcza się na dół i za pomocą takiego dzbanka można nalać porcję napoju do filiżanki lub kubka. Współcześnie do serwowania herbaty można wykorzystać również dzbanki z sitkiem. Wsypuje się do niego kilka łyżeczek suszonych listków, po czym całość zalewa się wodą o określonej temperaturze. Sitko można potem wyciągnąć i podać napar.

Jak według zasad savoir vivre dobierać dzbanki do herbaty i do kawy?

Mimo różnic, dzbanki do kawy i herbaty łączy jedno, a mianowicie sposób podania według reguł savoir vivre. Powinny być stworzone z dobrej porcelany lub z ceramiki, co wpisuje się w elegancką oprawę stołu. Ma to szczególne znaczenie w czasie oficjalnych spotkań, czy podniosłych uroczystości, gdzie właściwie dobrana zastawa stołowa wpisuje się w charakter wydarzenia. Do kawy wybierzmy, wąski i smukły imbryk, który pozwoli na wygodne przygotowanie napoju, ale także jego nalewanie do filiżanek. Jeśli podczas przyjęcia zamierzamy zaserwować herbatę, postawmy na czajniki. Powinny być dosyć niskie, ale pękate, z wywijaną szyjką. Wykorzystując odpowiednie naczynia pokazujemy gościom, że szczególną wagę przywiązujemy do ogólno przyjętych reguł savoir vivre.

Oba typy produktów znajdziesz w internetowym sklepie Mondex

Jeśli szukasz dobrej jakości dzbanków do serwowania kawy i herbaty, polecamy Ci produkty dostępne w naszym sklepie internetowym. Przydatne okażą się nasze naczynia wykonane ze szkła borokrzemowego, które utrzymują ciepło napoju, a przy tym pozwolą wyeksponować głębię jego koloru. Oferujemy również produkty wykonane z ceramiki w wielu wariantach zdobniczych, które możesz wykorzystać na co dzień, jak i podczas przyjęć.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce, oraz produkty:

- Dzbanki

- Kubki

- Wybieramy idealny kubek dla szefa

- Jakie filiżanki do kawy na prezent wybrać?

Kiedy powstawały pierwsze zegary kukułki?

- Filiżanki

- Talerze kwadratowe

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...