04.01

Czym jest lampion adwentowy? Co symbolizuje? Poznaj jego historię

Lampion adwentowy jest elementem tradycji chrześcijańskiej, który w trakcie mszy roratnej symbolizuje przypowieść Jezusa o roztropnych pannach, które czekały na oblubieńca z płonącymi lampami. W czasie nabożeństwa, przy zgaszonych światłach, dzieci z latarenkami w dłoniach rozświetlają drogę do ołtarza. Lampiony adwentowe są różnorodnie zdobione. W środku umieszcza się świecę, chociaż współcześnie popularnością cieszą się też modele zasilane na baterie.

Jak zdobione są lampiony adwentowe?

Lampiony adwentowe zwyczajowo są zdobione motywami religijnymi, często nawiązującymi do dnia Narodzenia Pańskiego. Mowa tu o rysunkach przedstawiających stajenkę, Świętą Rodzinę, Gwiazdę Betlejemską. Ścianki mogą także przedstawiać symbolikę chrześcijańską. Ręcznie robiony lampion adwentowy na ogół jest wykonany z brystolu lub kartonu i ma kształt czworoboku. Taki model ma wewnątrz umieszczoną świecę, którą zapala się w odpowiednim momencie mszy roratnej. Tradycyjnie latarenki są niesione przez najmłodszych wiernych, dla których jest to także forma uaktywnienia podczas nabożeństwa.

W jakiej części mszy zaświeca się latarenki?

Jeśli chodzi o to, kiedy zaświeca się lampiony adwentowe, to jest to pierwsza część mszy świętej roratnej. To wtedy zgaszone zostają światła, a jedynym źródłem światła są latarenki niesione w stronę ołtarza przez najmłodszych. Samo nabożeństwo to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie, która odbywa się przed lub o wschodzie słońca. Jest to nieodłączny element oczekiwania na Boże Narodzenie. To właśnie tej uroczystości kościelnej symbolem jest lampion adwentowy, który budzi radość wśród tuzinów dzieci z kręgu kultury chrześcijańskiej.

Jeden z lepiej znanych symboli

Adwent jest czasem oczekiwania na dzień upamiętnienia przyjścia na świat Pana Jezusa. Jego symbolika jest naprawdę pokaźna, a należy do niej wieniec, msza roratnia, świeca - roratka, kalendarz i lampion adwentowy. Każdy z tych elementów ma określone znaczenie w kulturze chrześcijańskiej. Każdy z nich jest częścią codzienności wiernych w tym okresie. To wtedy o świcie uczestniczy się w nabożeństwie, gdzie dzieci rozświetlają kościół lampionami, zapala się świece i z radością otwiera kalendarze, w których kryją się niespodzianki. Dlatego też wszystkie symbole są bardzo dobrze rozpoznawalne i wywołują w wiernych mnóstwo pozytywnych skojarzeń umilających czas oczekiwania na ulubione przez wielu grudniowe Święta.

Sprawdź także inne produkty oraz wpisy blogowe:

  • Lampion
  • Czarne lampiony
  • Metalowe lampiony
  • Złote lampiony
  • Druciane lampiony
  • Szklane lampiony

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...