04.01

Jak pić z filiżanki ze spodkiem?

Filiżanka – naczynie, które powinno być stawiane na spodku

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami filiżanka powinna stanowić nieodłączny duet ze spodkiem. Wynika to z faktu, iż tego rodzaju naczynie jest znacznie delikatniejsze i drobniejsze, niż na przykład kubek. Ponadto dzięki zastosowaniu spodka są stabilniejsze – wspomniany element ma również inną funkcję. Można na nim położyć łyżeczkę, którą mieszamy przygotowany napój, a wiele restauracji, czy kawiarni w tym miejscu stawia również drobne ciasteczko, na przykład cantuccini. Warto wiedzieć, jak odpowiednio pić napoje z tego elementu zastawy, ponieważ na przyjęciach kawa oraz herbata podawane są właśnie w ten sposób. Dzięki temu zachowamy się zgodnie z przyjętymi zasadami savoir vivre’u, co pokaże, że zwracamy szczególną uwagę na naszą etykietę.

Jak zgodnie z savoir vivre pić napoje z naczyń stawianych na spodku?

Korzystanie z filiżanek ze spodkiem ważne jest z punktu widzenia dwóch osób – tej, która napój podane i tej, która go spożywa. W pierwszym przypadku pokazujemy, że zwracamy szczególną uwagę na ekskluzywny sposób podawania kawy lub herbaty. Picie napojów w takich naczyniach jest prozaicznie proste, jeśli jednak chcemy to robić zgodnie z zasadami dobrego wychowania, dobrze jest zastosować się do tej reguły: w lewej ręce trzymamy spodek, a w prawej filiżankę. Spodek służy tutaj jako element podtrzymujący naczynie, chroniący nas także przed ewentualnym rozlaniem napoju. Co istotne, nie stawiamy tego niewielkiego talerzyka na całej powierzchni dłoni – trzymamy go w sposób podobny, jak podnoszenie książki, czyli od góry za pomocą kciuka i resztą ręki od spodu. Z kolei naczynie trzymamy w następujący sposób: dwoma palcami, kciukiem i wskazującym chwytami uszko (podobnie do chwytu pęsetkowego), a środkowym podtrzymujemy uszko pod spodem. Napój pijemy w taki sposób, że trzymamy całość takiego „zestawu” w lewej ręce, a prawą ręką sięgamy filiżanką do ust, aby się napić.

Stylowe i eleganckie produkty znajdziesz w internetowym sklepie Mondex

Odpowiednio dobrana filiżanki i spodki to podstawa, jeśli chcemy podawać kawę i herbatę w wytworny sposób. W internetowym sklepie Mondex znajdziesz wiele modeli naczyń, które można z łatwością dopasować do wystroju wnętrza. Klasyczne modele w odcieniach bieli, w tym te z delikatnym wzornictwem z motywami kwiatów sprawdzą się idealnie w każdym domu, czy restauracji. Warto zwrócić uwagę na naczynia ze zdobieniami w postaci dzieł największych malarzy – van Googha, czy Klimta, które można wykorzystać na prezent dla bliskiej osoby.

Zobacz inne wpisy oraz produkty:

Filiżanki do kawy 

Kubki do kawy

Jaka filiżanka do latte art?

- Serwisy kawowe

- Czym wyróżniają się filiżanki do kawy w kwiaty?

- W jaki sposób prawidłowo parzyć kawę? Historia parzenia kawy

- Jakie filiżanki do kawy na prezent wybrać?

Nasze Produkty

Nowości
|
Bestsellery
|
Promocje
Loading...